Visit Citebite Deep link provided by Citebite
Close this shade
Source:  http://www.rp.pl/artykul/2,256330_Kaczynski__Pokoj__a_nie_wojna__Tusk__zwyciezylismy.html

Kaczyński: Pokój, a nie wojna. Tusk: zwyciężyliśmy

Renata Wróbel 31-01-2009, ostatnia aktualizacja 31-01-2009 18:42

- Uprawiajmy politykę na argumenty, a nie na etykiety czy epitety - mówił prezes Jarosław Kaczyński, otwierając kongres PiS. - Trzymam kciuki, by PiS wytrwało jak najdłużej - komentuje premier Donald Tusk.

autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa

Dlaczego Tusk nie pojedzie do Krakowa

Ciekawostki z kuluarów

- Jest w nas wiele bólu, wiele sprzeciwu wobec tego, co się dzieje, jest niecierpliwość w dążeniu do reformowania Rzeczypospolitej. Reformować trzeba, ale tak to uczynić i tak o tym mówić, by żadna grupa społeczna nie odczuła, że jest to przeciwko niej. Musimy się wczuć we wrażliwość tych, którzy w nas nie wierzą, którzy się nas obawiają i czują do nas niechęć - mówił Kaczyński.

- Konkurencja, a nie ostre starcie, pokój a nie wojna - powtarzał prezes PiS.

Uznał, że oprócz budowania programu, jego partia musi się zastanowić "jak docierać do opinii publicznej, jak ją przekonywać, jak jednać Polaków".

"Przepraszam inteligentów etosowych"

Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS, które - jak ocenił - "wyrosło z etosu inteligenckiego", nie jest ugrupowaniem antyinteligenckim. Przeprosił tych, którzy poczuli się urażeni "niefortunnymi" wypowiedziami działaczy partii. - Były słowa, czasem niefortunne, być może są polscy inteligenci, ci prawdziwie etosowi, którzy poczuli się urażeni. Dlatego tutaj z tego miejsca chce powiedzieć głośno i mocno: przepraszam. (...) Zależy nam na tym, żeby polska inteligencja widziała PiS we właściwych wymiarach - stwierdził.

"Zapomnijmy o Samoobronie i LPR"

Były premier wspomniał koalicję, jaką jego partia zawarła po wygranych wyborach parlamentarnych w 2005 roku. - Ta koalicja, która była, powinna być zapomniana. To już jest historia w dziejach naszej partii. Zostaliśmy do niej zmuszeni, zapomnijmy o tym i niech inni o tym zapomną - oświadczył.

Zirytowało to lidera Samoobrony. - Jemu cały czas marzy się dyktatura, władza jednego wodza Kaczyńskiego, który chciałby w Polsce wprowadzić system totalitarny. Pan Kaczyński niech dziękuje, że koalicja taka była - powiedział Andrzej Lepper.

Tusk: To będzie dobre dla Polski

- Słowa Jarosława Kaczyńskiego to znak najważniejszego zwycięstwa, jakie się udało odnieść Platformie Obywatelskiej. Robiliśmy wszystko, żeby sytuacja w Polsce była jak najmniej agresywna, żeby zaciekłość i szukanie wszędzie wroga nie było znakiem firmowym polskiej polityki - stwierdził wieczorem premier Donald Tusk. Ocenił, iż "nasi oponenci zrozumieli, że lepiej współpracować z Platformą i rządem niż uderzać". - Jeśli nawet krótko wytrwają, to i tak będzie dobrze dla Polski - dodał.

- "Sprawdzam" w parlamencie będzie bardzo szybkie, choćby przy kolejnych prezydenckich wetach - oświadczył Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera.

Podczas dwudniowego kongresu w Nowej Hucie delegaci mają uchwalić nowy program partii: "Nowoczesna, solidarna, bezpieczna Polska". Wraz z nim zaakceptowany ma też zostać "Pakiet działań antykryzysowych" zawierający propozycje PiS w odpowiedzi na kryzys finansowy oraz program rolny "Nowoczesna polska wieś".

Z projektu programu PiS

O polityce prorodzinnej: "Polska rodzina przestaje być miejscem, w którym się wychowujemy, uspołeczniamy i stajemy wrażliwi moralnie". Wśród propozycji - wydłużenie urlopu macierzyńskiego o osiem tygodni, wprowadzenie karty rodziny wielodzietnej, uprawniającej do zniżek m.in. w komunikacji, oraz uruchomienie programu budowy mieszkań dla rodzin.

O bezpieczeństwie: Zwiększeniu bezpieczeństwa ma służyć stanowczość i niezwłoczność w reakcji na bezprawne nawet stosunkowo drobne, naruszenia. Wśród propozycji - utworzenie specjalnej jednostki prokuratury do zwalczania przestępczości zorganizowanej, wzmocnienie ochrony osób narażonych na przemoc domową, upublicznianie wizerunków przestępców seksualnych, a także reforma Krajowej Rady Sądownictwa.

O gospodarce: "Celem naszej polityki będzie zrównanie poziomu życia Polaków i obywateli najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej". Wśród propozycji - powołanie Państwowej Rady Rozwoju, uproszczenie systemu podatkowego, pomoc dla przedsiębiorców, przyspieszenie budowy dróg i autostrad.

O polityce zagranicznej: "Realizacja interesu narodowego wymaga odrzucenia klientyzmu". Wśród propozycji - wystąpienie z planem reformy NATO, podtrzymanie priorytetowego partnerstwa z USA, odrzucenie polityki klientyzmu oraz rezerwa w stosunku do UE.

O rynku pracy i rolnictwie: Wśród propozycji - możliwość powoływania prywatnych agencji pośrednictwa pracy, zwolnienie pracujących studentów z obowiązku płacenia składek ZUS, a także promocja polskiej marki żywności w Europie.

O systemie władzy: "Opowiadamy się za systemem parlamentarno-gabinetowym, w którym władzę wykonawczą sprawuje rząd kierowany przez premiera. Pozycja szefa rządu w stosunku do ministrów zostanie wzmocniona o prawo udzielania ministrom wiążących wytycznych co do kierunków polityki". Wśród propozycji - jednoznaczne przypisanie premierowi i rządowi odpowiedzialności za bieżącą politykę, zmiany w Sejmie i Senacie, zachowanie finansowania partii z budżetu, a także powstanie dwóch nowych województw.

"Rz" Online
'); } var adc_i=adKontekst_pola.length; document.write("
"); adKontekst_pola[adc_i]=new Object(); adKontekst_pola[adc_i].nazwa="adKontekst_"+adc_i; adKontekst_pola[adc_i].typ=201; adKontekst_pola[adc_i].r=3; adKontekst_pola[adc_i].c=1; adKontekst_pola[adc_i].x=570; adKontekst_pola[adc_i].y=100; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_lewy_gorny = 3; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_prawy_gorny = 3; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_lewy_dolny = 3; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_prawy_dolny = 3; adKontekst_pola[adc_i].spacing=4; adKontekst_pola[adc_i].scalenie=2; adKontekst_pola[adc_i].paleta=new Object(); adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_tlo="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_tytul="#0066AA"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_opis="#000000"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_url="#FF7801"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_naglowek="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_tlo_naglowka="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_ramki_naglowka="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].metka="bottom"; adKontekst_pola[adc_i].czy_url=false; adKontekst_pola[adc_i].id_koloru_metki=1; adKontekst_pola[adc_i].nform=1;