'); document.write('<\/script>');
Visit Citebite Deep link provided by Citebite
Close this shade
Source:  http://wyborcza.pl/1,75478,6371983,Konflikt_interesow_Pawlaka.html
http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Gazeta.pl > Gazeta Wyborcza >  Kraj >  Artykuły

A A A Poleć znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum Gazeta Wyborcza - Kraj RSS

Konflikt interesów Pawlaka

Krystyna Naszkowska, Renata Grochal
2009-03-12, ostatnia aktualizacja 2009-03-12 09:30

Spółki powiązane z Waldemarem Pawlakiem prowadziły interesy z OSP, którą Pawlak od lat kieruje
Spółki powiązane z Waldemarem Pawlakiem prowadziły interesy z OSP, którą Pawlak od lat kieruje
Fot. Tomasz Kaminski / AG

Platforma Obywatelska ma problem. Powinna wyjaśnić towarzysko-biznesowe powiązania wicepremiera i szefa PSL Waldemara Pawlaka. Ale wczoraj nikt się do tego nie palił. Na wszelki wypadek

Gdyby okazało się, że wicepremier i szef koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak zbudował wokół siebie układ towarzysko-biznesowy, który - jak doniósł wczorajszy "Dziennik" - żyje dzięki publicznym pieniądzom, Platforma musiałaby ostro zareagować. Może nawet - w imię wysokich standardów, które obiecywał premier Donald Tusk - wyrzucić Pawlaka z rządu.

Ale to oznaczałoby rozpad koalicji, bo ludowcy z pewnością staną murem za swoim prezesem, zwłaszcza że większość z nich nie widzi w nepotyzmie nic złego.

Wczoraj politycy PO byli ostrożni w komentarzach. Na pytanie, czy premier zażądał wyjaśnień od wicepremiera, usłyszeliśmy od Pawła Grasia, rzecznika rządu, że Pawlak był na pogrzebie poza Warszawą, a Tusk "realizował swój kalendarz". - Wicepremier zapowiedział rano, że dziś będzie sprawę wyjaśniał - powiedział "Gazecie" Graś.

Rzeczywiście, szef ludowców obiecał na blogu, że odniesie się do zarzutów. Ale potem był nieuchwytny. Jak powiedziała nam rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki Agnieszka Gapys, wicepremier z powodu wyjazdu nie będzie się kontaktował z dziennikarzami.

Spółki wicepremiera żyją ze straży

Opisany układ Pawlaka polegał na tym, że do spółek kontrolowanych przez konkubinę wicepremiera, jego kolegów ze studiów i sąsiadów, trafiały budżetowe dotacje przeznaczone dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Według "Dziennika" m.in. MON i MSWiA przekazywały OSP 50-60 mln zł.

Według ustaleń "Gazety" z MSWiA pod rządami PiS popłynęło do OSP rocznie od ok. 26 do ok. 28 mln zł. Pod rządami koalicji PO-PSL dotacja wzrosła do ponad 33 mln zł. Z MON było to ok. kilkadziesiąt tysięcy.

Pawlak, będący szefem OSP, w tych spółkach nie ma udziałów. Te, które posiadał, przekazał fundacji Porozumienie dla Rozwoju. Od 2006 r. kieruje nią jego 71-letnia matka, rolniczka ze wsi Pacyna.

Fundację stworzył Franciszek Mleczko, doradca Pawlaka w latach 90. Gdy Pawlak jako szef Warszawskiej Giełdy Towarowej został prezesem fundacji, włączył do niej udziały dwóch spółek - 3i oraz WIP.

Spółka 3i, której Pawlak był udziałowcem, od lat żyje ze współpracy ze strażakami. Ma u nich siedzibę i świadczy im usługi informatyczne. Jako prezes zarządu głównego OSP Pawlak wynajmował spółce 3i lokal w budynku strażaków. W 3i przez lata zarabiała Iwona Katarzyna Grzymała, konkubina wicepremiera (od 2003 r. była prezesem firmy) i jego sąsiad ze wsi Pacyna Krzysztof Filiński.

Spółkę WIP, czyli Wyszukiwanie Informacji Profesjonalnej, Pawlak założył razem z kolegą ze studiów Krzysztofem Szpotonem (w zeszłej kadencji asystentem poselskim Pawlaka). W 2004 r. szef ludowców jako prezes Warszawskiej Giełdy Towarowej zawarł umowę z WIP (czyli z samym sobą) na pomoc w zarządzaniu giełdą. Pomoc płatną.

Wicepremier sprzedał fundacji udziały w WIP, ale zarobionych na tym 45 tys. zł nie wpisał do oświadczenia majątkowego. Od WIP konkubina Pawlaka kupiła dwa apartamenty w Żyrardowie, w których dziś mieszka z wicepremierem.

Ze strażą powiązana jest też firma Plocman, która należy do Wojciecha Nowysza, kolegi Pawlaka ze studiów. Gdy w 2003 r. Iwona Katarzyna Grzymała została prezesem Plocmana, firma zaczęła dostawać od straży zlecenia na szkolenia i opracowanie oprogramowania. Udziały w Plocmanie objęła też spółka 3i. Dopiero po wejściu Pawlaka do obecnego rządu Grzymała odeszła z Plocmana i przestała być prezesem 3i.

Ludowcy murem za swoim szefem

- Nikt nie postawił zarzutu jakiegokolwiek złamania prawa. Natomiast pytanie o standardy w życiu publicznym jest oczywiście warte dyskutowania - mówił rano w RMF FM marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Zapowiedział, że oświadczenie majątkowe wicepremiera sprawdzi Komisja Etyki Poselskiej.

Pawlaka bronili politycy PSL.

- Złamał prawo? Popełnił jakieś przestępstwo? Bo jeśli to tylko oskarżenia o nepotyzm, to jestem ostrożny. Do relacji medialnych podchodzę z dystansem. Mnie też oskarżano o załatwienie bratu pracy - mówił "Gazecie" poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

Także szef klubu PSL Stanisław Żelichowski zachowuje rezerwę. - Jak lekarz pracuje w szpitalu, gdzie ordynatorem jest jego ojciec, to się nazywa kontynuowanie tradycji rodzinnych, a jak rolnik kogoś zatrudnia, to prasa pisze o nepotyzmie.

Zdaniem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, szefowej Instytutu Spraw Publicznych, premier powinien dokładnie zbadać sprawę, zwłaszcza że nie po raz pierwszy dziennikarze zarzucają ludowcom nepotyzm.

- Tym razem nie obejdzie się bez poważnej rozmowy w koalicji - mówi "Gazecie" prof. Kolarska-Bobińska. - Cały ten układ zależności rodzi podejrzenia o konflikt interesów. Tylko nie wiadomo, jak sprawa zostanie wyjaśniona. Może ludowcy znowu powiedzą, że rodzinę trzeba wspierać i nie ma w tym nic złego.Nepotyzm ma długą tradycję

Chodzi o zatrudnianie PSL-owskich pociotków w spółkach podległych ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu. W maju 2008 r. pisaliśmy, że pracę dostali bez konkursów m.in. brat posła Kłopotka, syn Żelichowskiego, współpracownik wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego, szef gabinetu politycznego ministra rolnictwa oraz jego doradca.

Wcześniej premier zdymisjonował związanego z PSL szefa Agencji Rynku Rolnego Bogdana Twarowskiego. - Nie będę współpracował z ludźmi, co do których nie mam stuprocentowej pewności, iż spełniają wysokie kryteria niezbędne, by szefować w urzędach centralnych - mówił wtedy Tusk.

Twarowskiemu zarzucono łamanie prawa (zasiadanie w radach nadzorczych trzech spółek zależnych od Agencji), trwonienie pieniędzy na luksusowe dodatki, dyskryminowanie pracowników.

Po tych wydarzeniach doszło do koalicyjnego spotkania na szczycie, gdzie Tusk miał stanowczo zażądać od Pawlaka przestrzegania standardów.

Jak będzie tym razem? Z nieoficjalnych rozmów z politykami PO wynika, że sprawa koalicją raczej nie wstrząśnie. - W artykule brakuje informacji, jakie kwoty z budżetowych pieniędzy trafiały do firm związanych z Pawlakiem. A to kluczowa sprawa. Bo jeśli to były miliony, to rzeczywiście jest problem, ale jeśli pięć czy dziesięć tysięcy, to nie ma o czym mówić - ocenia ważny polityk Platformy.

- Wszystko zależy od tego, czy Pawlak będzie w stanie się wytłumaczyć - mówi osoba z kierownictwa PO. - Jeśli się nie wybroni, trzeba będzie podjąć radykalną decyzję albo odgryźć własny język.Źródło: Gazeta Wyborcza
  • Konflikt interesów Pawlaka lubat 12.03.09, 08:39

    Ludowcy - nawet przed wojną, vide losy Witosa - nie mieli lekko. Dla hrabiów,baronów i innych błękitnokrwistych (a do tego pretenduje z 90% Polactwa) jestbolesnym policzkiem, że "chamy" »

  • Konflikt interesów Pawlaka gohalew 12.03.09, 08:52

    największy konflikt interesów, to jak prezydent mianuje na premiera swojego brata. Bo kto przydziela budżet kancelari prezydenta ? Rząd ! A kto stał na czele rządu ? Brat premier. Czy może »

  • Konflikt interesów Pawlaka rozwado 12.03.09, 10:44

    Zelichowski rznie glupa. Jakie korzysci ma lekarz pracujac razwem zojcem-ordynatorem. PSL mianuje znajomych na rzadowe stanowiska, obsadza spolkipanstwowe swoimi ludzmi, daje kontrakty swoim»

Gazeta Wyborcza
Newsletter

Nie przegapisz żadnej wiadomości. Zamów codzienny newsletter z najnowszymi informacjami Gazety Wyborczej Zobacz przykład

Dom 285267 ogłoszeń

Oferty:
15236
Oferty:
238803
Oferty:
31228
');