Visit Citebite Deep link provided by Citebite
Close this shade
Source:  http://www.dziennik.pl/swiat/article260934/Do_Bialego_Domu_wprowadzi_sie_Barack_Obama.html
 
środa  5 listopada 2008 r.  Imieniny: Elżbiety, Modesty, Sławomira
 
  
To view this object you need Flash

Komentarze (26)

Pierwsze wyniki wyborów w USA

Do Białego Domu wprowadzi się Barack Obama

Do Białego Domu wprowadzi się Barack Obama

Zdobył głosy 338 elektorów i wygrał wybory. Będzie pierwszym czarnoskórym lokatorem Białego Domu. 20 stycznia 2009 roku to Barack Obama zostanie zaprzysiężony na 44. prezydenta USA. Jego rywal John McCain zdobył poparcie zaledwie 156 elektorów i już przyznał się do porażki.

czytaj dalej...
REKLAMA

"Amerykanie mówią światu, że nie byliśmy zbiorem jednostek, ale że jesteśmy Stanami Zjednoczonymi. Bo dziś głosowali wszyscy" - mówi prezydent-elekt w swym pierwszym przemówieniu w Chicago. "Senator McCain długo walczył w tej kampanii, a jeszcze dłużej walczy o kraj, który kocha. Gratuluję jemu i gubernator Palin za to, co osiągnęli w kampanii prezydenckiej, i cieszę się na przyszłą współpracę z nimi" - komplementował swego kontrkandydata Obama.

"Przyjaciele, to była długa podróż. Jednak lud przemówił, i to przemówił wyraźnie. Zadzwoniłem do senatora Obamy i pogratulowałem mu zwycięstwa" - mówił po ogłoszeniu pierwszych wyników wyborów kandydat Republikanów, John McCain.

"Senator Obama osiągnął coś wielkiego dla siebie i dla naszego kraju. Przekreślił wszystko to, co było złe w naszej historii" - dodawał. "Mamy do czynienia z trudnymi sprawami dla naszego kraju, ale zrobię wszystko co w mojej mocy, by wesprzeć go w rozwiązywaniu problemów naszego kraju. Wzywam wszystkich moich wyborców, by pomogli mu przywrócić nasz dobrobyt. Był moim przeciwnikiem, teraz będzie moim prezydentem" - prosił. "To naturalne, że czujemy rozczarowanie. Jednak musimy patrzyć dalej i prowadzić nasz kraj ku słusznej drodze. Porażka leży po mojej stronie, nie waszej" - dodawał McCain.

Z gratulacjami do Obamy zadzwonił też wciąż urzędujący prezydent, George Bush

Zwycięstwo Obamie dała Kalifornia. 55 elektorów przeważyło w wyborach i pozwoliło, choć nie znamy jeszcze wyników z kilku stanów, pokonać Johna McCaina. Kandydatowi Republikanów nie udało się przekonać wyborców w kluczowych stanach. Nie poparły go też regiony tradycyjnie wspierające Republikanów - takie jak Wirginia czy Iowa.

Według sondaży na Obamę najchętniej głosowali młodzi ludzie. Jednocześnie kandydatce na wiceprezydenta USA, Sarah Palin, nie udało się osiągnąć swego celu - przyciągnięcia kobiet do Republikanów. Większość pań wolała Obamę.

Gdyby Amerykanie wybierali prezydenta w wyborach powszechnych, to obaj kandydaci walczyliby jak równy z równym - różnica w poparciu głosujących to tylko milion głosów na korzyść Obamy.

To nie koniec zwycięstw Demokratów. W uzupełniających wyborach do Kongresu przejęli kontrolę nad Senatem, zdobywając - na razie - 15 dodatkowych mandatów. Mają na razie 56 senatorów, a 4 stany wciąż jeszcze nie zdecydowały, kto ma ich reprezentować w Senacie. Nie uda się Demokratom zdobyć jednak 61 mandatów, które pozwoliłoby im całkowicie wyeliminować Republikanów z Senatu - nie mogliby oni zgłaszac wniosków mniejszości do ustaw.

e-mail: 
 •  
  2008-11-05 08:06  Re: Do Białego Domu wprowadzi się Barack Obama  sarna z bagien
 •  
  2008-11-05 07:54  Głupoty gadasz EXPERT  P_H
 •  
  2008-11-05 07:51  Re: Do Białego Domu wprowadzi się Barack Obama  motek
 •  
  2008-11-05 07:51  .... a to się ucieszą Putin ze swoim Niedźwiedziem i wszelkie ruskie partie na całym świecie.....  ~hm....
 •  
  2008-11-05 07:38  Re: Do Białego Domu wprowadzi się Barack Obama  motek
» ZOBACZ TAKŻE
» WYBORY 4 LISTOPADA
» NAJNOWSZE
» NAJPOPULARNIEJSZE
Wybierz kategorie RSS
 • ( 43 )

  Jeśli przegra Obama, Ameryka spłynie krwią
  Ostatni wpis: marco , 23:31 2008-11-03
  > **idzie nowe Napisał(a):** > > Co to za szantaż, albo rasizm albo wojna domowa? > Czy gdyby przegrała demokratka Clinton , to > również byłoby zagrożenie rozlewe ...
 • ( 36 )

  Zgwałcona 13-latka zabita za cudzołóstwo
  Ostatni wpis: autor , 00:48 2008-11-05
  CO JA MOGĘ ZROBIĆ? JADĘ NA MISJĘ Z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO...CHCĘ BYĆ Z LUDŹMI I DAWAĆ ŚWIADECTWO ŻYCIA W MIŁOŚCI I AKCEPTACJI ODMIENNOŚCI. WAŻNE JEST NAWET TO, ŻE MAM BIAŁY KOLOR SK&O ...
 • ( 29 )

  Wywiad USA: Grozi nam wojna
  Ostatni wpis: Olek , 23:18 2008-11-01
  I o wodę w Ameryce Płd. Nic nowego. Dziwne, że wyjawili swoje tajemne strategie. ...
 • ( 26 )

  Do Białego Domu wprowadzi się Barack Obama
  Ostatni wpis: P_H , 07:54 2008-11-05
  Gościu jak się nie znasz tonie gadaj. Po raz setny powtarzam, najpierw fakty potem przemyślenia i wnioski. Nie przegrał liberalizm tylko właśnie państwo i jego regulacje. Winą za kryzys obarcz ...
 • ( 21 )

  Jezus jako pies husky
  Ostatni wpis: 1313 , 01:01 2008-11-03
  Czy nie przyszło Ci do głowy nnn, że Chrześcijaństwo i Kościół Katolicki spowodowały zdecydowane zmniejszenie liczby wojen i ofiar? XIX i XX wiek to okres, kiedy "oświecone narod ...
» NEWSLETTER
Możesz otrzymywać newslettery z kategorii:

DZIENNIK.PL
KOBIETA
SPORT
KULTURA
AUTO