Visit Citebite Deep link provided by Citebite
Close this shade
Source:  http://www.rp.pl/artykul/2,204066_McCaina_moze_uratowac_tylko_rasizm_wyborcow.html

Plotka o odwołaniu wyborów

Piotr Zychowicz 13-10-2008, ostatnia aktualizacja 13-10-2008 08:03

Notowania McCaina dramatycznie idą w dół. Zaszkodziły mu kryzys finansowy i afera z udziałem jego kandydatki na wiceprezydenta. Według krążącej w Ameryce plotki, republikanie mogą wprowadzić stan wojenny i odwołać wybory

Sarah Palin naraziła się Amerykanom, ponieważ jako gubernator Alaski nadużyła władzy
źródło: AP
Sarah Palin naraziła się Amerykanom, ponieważ jako gubernator Alaski nadużyła władzy

Plotka krążyła od pewnego czasu w Internecie, aż w końcu trafiła do „The Boston Globe”. Zgodnie z nią republikańska administracja na krótko przed zaplanowanymi na 4 listopada wyborami prezydenckimi ogłosi stan wojenny. Pretekstem będzie trwający obecnie kryzys finansowy, ale prawdziwym celem odwołanie głosowania i zablokowanie drogi do Białego Domu kandydatowi demokratów Barackowi Obamie.

Osoby rozpowszechniające plotkę przypominają o prezydenckiej dyrektywie numer 51 z 2007 roku. Zgodnie z nią w przypadku „zagrożenia dla kraju” powinno się podtrzymać „ciągłość rządów”. Tym zagrożeniem zaś może być „każde wydarzenie (...) które prowadzi do (...) zamętu poważnie wypływającego na populację, infrastrukturę, środowisko naturalne, gospodarkę lub funkcjonowanie rządu USA”.

Plotka zapewne okaże się wymysłem, ale odzwierciedla fatalną sytuację, w jakiej znaleźli się republikanie. Od czasu rozpoczęcia bankowego kryzysu notowania ich kandydata Johna McCaina lecą na łeb, na szyję i na pewno nie poprawi ich opublikowany w sobotę raport dotyczący republikańskiej kandydatki na wiceprezydenta Sary Palin.

Palin nadużyła władzy

Według niezależnego raportu pani Palin jako gubernator Alaski nadużyła władzy. Pozwoliła bowiem swojemu mężowi Toddowi wywierać naciski na stanową policję. Naciski te doprowadziły do usunięcia z jej szeregów byłego szwagra Palin. Mężczyzna procesował się wówczas z jej siostrą o prawo do opieki nad dziećmi.

Afera, która burzy wizerunek Palin jako polityka zdecydowanego rozprawić się z korupcją i układami, to nie koniec kłopotów McCaina. W sobotę podczas wystąpienia w Minnesocie poważnie naraził się on swoim wyborcom. Gdy z widowni padły ostre słowa pod adresem Obamy – m.in. określenia „Arab” i „terrorysta” – McCain zaczął go bronić.

– To przyzwoity człowiek, głowa rodziny i dobry obywatel. Po prostu nie zgadzamy się w pewnych fundamentalnych sprawach – powiedział wyraźnie zażenowany McCain. Na koniec dodał zaś, że jeżeli Obama zostanie prezydentem, „nie będzie się czego obawiać”. Republikańscy wyborcy skwitowali te słowa buczeniem.

Niewykluczone, że pozytywne słowa o demokratycznym rywalu są odpowiedzią na narastającą krytykę ostrego języka używanego przez McCaina i jego współpracowników podczas kampanii. Kongresmen Partii Demokratycznej John Lewis, jeden z najważniejszych członków ruchu o równouprawnienie Murzynów, powiedział w niedzielę, że republikanie rozpętali przeciwko Obamie kampanię nienawiści.

– Senator McCain i gubernator Palin igrają z ogniem. Jeżeli nie będą ostrożni, ten ogień ich strawi – zagroził. Podkreślił, że to „sianie ziaren nienawiści” przypomina mu rasistowską retorykę gubernatora Alabamy w latach 60. George’a Wallace’a. Retorykę, która doprowadziła do wysadzenia w powietrze kościoła (zginęły w nim cztery murzyńskie dziewczynki).

11 punktów przewagi

Do wyborów pozostały trzy tygodnie i – jak podkreślają komentatorzy – McCain potrzebuje cudu, żeby odwrócić preferencje, coraz bardziej niechętnych mu Amerykanów. Według ostatniego sondażu „Newsweeka” głosować na niego zamierza zaledwie 41 procent wyborców, podczas gdy na Obamę aż 52. Aż 86 procent Amerykanów deklaruje również, że są niezadowoleni z sytuacji, w jakiej znalazła się ich ojczyzna.

Najnowsze informacje o kampanii wyborczej w USA

McCaina może uratować tylko rasizm wyborców

James Boys profesor politologii z amerykańskiego uniwersytetu w Londynie

Rz: Czy to koniec snu McCaina o prezydenturze?

James Boys: Jego kampania znalazła się w wyraźnym kryzysie. Raport, według którego Sarah Palin nadużywała władzy, to dla niego wielki cios. Strategia jego kampanii opierała się bowiem na podważaniu wiarygodności Obamy i jego ludzi. Teraz, gdy okazuje się, że Palin jest zamieszana w aferę, ta strategia byłaby śmieszna.

Co bardziej zaszkodzi kandydatowi republikanów: sprawa Palin czy kryzys ekonomiczny?

Kryzys. Ludzie na całym świecie głosują w taki sam sposób. Jeżeli żyje im się lepiej niż cztery lata wcześniej – popierają partię rządzącą. Jeżeli gorzej – głosują na opozycję. W tym wypadku oczywiste jest, że będą woleli kandydata demokratów.

Co może uratować McCaina?

Być może wielu wyborców – zgodnie z wymogami politycznej poprawności – deklaruje, że zagłosuje na Obamę, ale gdy przyjdzie co do czego, nie odważy się poprzeć Afroamerykanina. Wielu Amerykanów może uznać, że jest jeszcze za wcześnie, aby oddawać rządy w ręce czarnoskórego polityka.

—rozmawiał Piotr Zychowicz

Rzeczpospolita
'); } var adc_i=adKontekst_pola.length; document.write("
"); adKontekst_pola[adc_i]=new Object(); adKontekst_pola[adc_i].nazwa="adKontekst_"+adc_i; adKontekst_pola[adc_i].typ=201; adKontekst_pola[adc_i].r=3; adKontekst_pola[adc_i].c=1; adKontekst_pola[adc_i].x=570; adKontekst_pola[adc_i].y=100; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_lewy_gorny = 3; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_prawy_gorny = 3; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_lewy_dolny = 3; adKontekst_pola[adc_i].naroznik_prawy_dolny = 3; adKontekst_pola[adc_i].spacing=4; adKontekst_pola[adc_i].scalenie=2; adKontekst_pola[adc_i].paleta=new Object(); adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_tlo="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_tytul="#0066AA"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_opis="#000000"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_url="#FF7801"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_naglowek="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_tlo_naglowka="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].paleta.kolor_ramki_naglowka="#ffffff"; adKontekst_pola[adc_i].metka="bottom"; adKontekst_pola[adc_i].czy_url=false; adKontekst_pola[adc_i].id_koloru_metki=1; adKontekst_pola[adc_i].nform=1;