Visit Citebite Deep link provided by Citebite
Close this shade
Source:  http://ndla.info/flickertale/ftnom.htm
North Dakota Library Association

Flicker Tale Children's Book Award Nominees

Beginning in 2005 - 2006, the Flicker Tale Committee chose books for five categories, with four books in each category. Two new non-fiction categories were added in 2006 and reduced to a single category in 2008.

2014 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Books
1. PRAIRIE CHICKEN LITTLE by Jackie Mims Hopkins
2. EACH KINDNESS by Jacqueline Woodson
3. PETE THE CAT AND HIS FOUR GROOVY BUTTONS by Eric Litwin
4. OTIS AND THE TORNADO by Loren Long

Intermediate Books
1. TWELVE KINDS OF ICE by Ellen Bryan Obed
2. THE FLYING BEAVER BROTHERS AND THE EVIL PENGUIN PLAN by Maxwell Eaton III
3. I SURVIVED THE BATTLE OF THE GETTYSBURG, 1863 by Lauren Tarshis
4. THE DOODLES OF SAM DIBBLE by J. Press

Juvenile Books
1. WONDER by R. J. Palacio
2. THE SPINDLERS by Lauren Oliver
3. ATHLETE VS. MATHLETE by W. C. Mack
4. IN A GLASS GRIMMLY by Adam Gidwitz

Non-Fiction Books
1. TITANIC: VOICES FROM THE DISASTER by Deborah Hopkinson
2. TEMPLE GRANDIN By Sy Montgomery
3. DOGS ON DUTY by Dorothy Hinshaw Patent
4. BUFFALO BIRD GIRL: A HIDATSA STORY by S. D. Nelson

2013 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Books
1. THE COW LOVES COOKIES by Karma Wilson
2. THE BEST PET EVER by Victoria Roberts
3. GOODNIGHT, GOODNIGHT CONSTRUCTION SITE by Sherri Duskey Rinker
4. I'M A SHARK by Bob Shea

Intermediate Books
1. THE STRANGE CASE OF ORIGAMI YODA by Tom Angleberger
2. DRAGONBREATH by Ursula Vernon
3. THE UN-FORGOTTEN COAT by Frank Cottrell Boyce
4. THE ONE AND ONLY IVAN by Katherine Applegate

Juvenile Books
1. THE CHESHIRE CHEESE CAT: A DICKENS OF A TALE by Carmen Agra Deedy and Randall Wright
2. THE APOTHECARY by Maile Meloy
3. OUT OF MY MIND by Sharon Draper
4. THE EVOLUTION OF CALPURNIA TATE by Jacqueline Kelly

Non-Fiction Books
1. LOOKING AT LINCOLN by Maira Kalman
2. DO YOU HAVE A DOG? By Eileen Spinelli
3. CELEBRITREES: HISTORIC AND FAMOUS TREES OF THE WORLD by Margi Preus
4. HENRY'S HEART by Charise Mericle Harper

2012 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Books
1. ONE by Kathryn Otoshi
2. MY NAME IS SARGOEL by Karen Lynn Williams
3. RON'S BIG MISSION by Rose Blue and Corinne J. Naden
4. MIRROR MIRROR by Marilyn Singer

Intermediate Books
1. DREAM STEALER by Sid Fleischman
2. THE PUP WHO CRIED WOLF by Chris Kurtz
3. MOUSE AND MOLE: FINE FEATHERED FRIENDS by Wong Herbert Yee
4. LUNCH LADY AND THE CYBORG SUBSTITUTE by Jarrett J. Krosoczka

Juvenile Books
1. MOONSHADOW: RISE OF THE NINJA by Simon Higgins
2. A LONG WALK TO WATER by Linda Sue Park
3. HIDE AND SEEK by Katy Grant
4. THE FOURTH STALL by Chris Rylander

Non-Fiction Books
1. OF THEE I SING: A LETTER TO MY DAUGHTERS by Barack Obama
2. UNDER THE SNOW by Melissa Stewart
3. THE HIVE DETECTIVES: CHRONICLE OF A HONEY BEE CATASTROPHE by Loree Griffin Burns
4. SPACE, STARS, AND THE BEGINNING OF TIME: WHAT THE HUBBLE TELESCOPE SAW by Elaine Scott

2011 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Books
1. SOPHIE PETERMAN TELLS THE TRUTH! by Sarah Weeks
2. SLOPPY JOE by Dave Keane
3. LET'S DO NOTHING! by Tony Fucile
4. WHERE TEDDY BEARS COME FROM by Mark Burgess

Intermediate Books
1. IVY & BEAN (book one) by Annie Barrows
2. WINTER SHADOW by Richard Knight
3. SNAKE AND LIZARD by Joy Cowley
4. THE PIRATE, BIG FIST AND ME by M.J.Cosson

Juvenile Books
1. WOODS RUNNER by Gary Paulsen
2. THE MAGICIAN'S ELEPHANT by Kate DiCamillo
3. IGRAINE THE BRAVE by Cornelia Funke
4. SCHOOLED by Gordon Korman

Non-Fiction Books
1. DINOMUMMY by Dr. Phillip Lars Manning
2. NEVER SMILE AT A MONKEY by Steve Jenkins
3. ONE GIANT LEAP by Robert Burleigh
4. ADVENTURES IN CARTOONING by James Sturn, Andrew Arnold and Alexis Fredrick-Frost

2010 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. WILLOW by Denise Brennan-Nelson and Rosemarie Brennan
2. TURTLE'S PENGUIN DAY by Valeri Gorbachev
3. KISS! KISS! YUCK! YUCK! by Kyle Mewburn
4. A BIRTHDAY FOR COW! by Jan Thomas

Intermediate Category (For those transitioning from picture to chapter books)
1. THE EXTRAORDINARY ADVENTURES OF ORDINARY BASIL by Wiley Miller
2. PUNISHED! by David Lubar
3. KEENA FORD AND THE SECOND-GRADE MIX-UP by Melissa Thomson
4. THE GREEN GHOST by Marion Dane Bauer

Juvenile Fiction Category
1. SIX INNINGS by James Preller
2. SHAKESPEARE'S SECRET by Elise Broach
3. SOLDIER'S SECRET by Sheila Solomon Klass
4. GOLLY-WHOPPER GAMES by Jody Feldman

Non-Fiction (Must read at least two books to be eligible to vote)
1. LISTEN TO THE WIND by Greg Mortenson and Susan L.Roth
2. TWO BOBBIES by Kirby Larson and Mary Nethery
3. YOU NEVER HEARD OF SANDY KOUFAX? by Jonah Winter
4. WOLFSNAIL: A BACKYARD PREDATOR by Sarah C. Campbell

2009 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. THE BOY WHO WAS RAISED BY LIBRARIANS by Carla Morris
2. I AIN'T GONNA PAINT NO MORE! by Karen Beaumont
3. ON MEADOWVIEW STREET by Henry Cole
4. HE CAME WITH THE COUCH by Michelle Knudsen

Intermediate Category (For those transitioning from picture to chapter books)
1. TROLLS GO HOME by Alan MacDonald
2. THE LAST POLAR BEARS by Harry Horse
3. MAYBELLE IN THE SOUP by Katie Speck
4. REMEMBERING MRS. ROSSI by Amy Hest

Juvenile Fiction Category
1. TRAVEL TEAM by Mike Lupica
2. GABRIEL'S HORSES by Alison Hart
3. NO TALKING by Andrew Clements
4. THE INVENTION OF HUGO CABRET by Brian Selznick

Non-Fiction (Must read at least two books to be eligible to vote)
1. FROGS! by Nic Bishop
2. THE WALL by Peter Sis
3. BUTTERFLY EYES AND OTHER SECRETS OF THE MEADOW by Joyce Sidman
4. BALLERINA DREAMS by Lauren Thompson

2008 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. BAD DOG MARLEY by John Grogan
2. BIG CHICKENS by Leslie Helakoski
3. DUCK AND GOOSE by Tad Hills
4. LIBRARY LION by Michelle Knudsen

Intermediate Category (For those transitioning from picture to chapter books)
1. SAY WHAT? by Margaret Peterson Haddix
2. TOYS GO OUT: Being the Adventures of a Knowledgeable Stingray, a Toughy Little Buffalo, and Someone Called Plastic by Emily Jenkins
3. STINK: The Incredible Shrinking Kid (Book 1) by Megan McDonald
4. AMAZING DAYS OF ABBY HAYES: Every Cloud Has a Silver Lining (Book 1) by Anne Mazer

Juvenile Fiction Category
1. MARLEY: A DOG LIKE NO OTHER by John Grogan
2. FLUSH by Carl Hiaasen
3. ON THE WINGS OF HEROES by Richard Peck
4. THE HAUNTING OF SWAIN'S FANCY by Brenda Seabrooke

Non-Fiction (Must read at least two books to be eligible to vote)
1. GO TO SLEEP GECKO! by Margaret Read MacDonald
2. OH NO, WHERE ARE MY PANTS AND OTHER DISASTER POEMS by Lee Bennett Hopkins
3. ELEPHANTS CAN PAINT TOO by Katya Arnold
4. ERIKA'S STORY by Ruth Vander Zee
5. WHEN WASHINGTON CROSSED THE DELAWARE by Lynne Cheney

2007 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. THE GREAT FUZZ FRENZY by Janet Stevens
2. LITTLE PEA by Amy Krouse Rosenthal
3. HENRY AND THE BUCCANEER BUNNIES by Carolyn Crimi
4. MRS MCBLOOM CLEAN UP YOUR CLASSROOM by Kelly DiPucchio

Intermediate Category
1. ROXIE AND THE HOOLIGANS by Phyllis Naylor
2. THE UNICORN'S SECRET By Kathleen Duey
3. MERCY WATSON GOES FOR A RIDE by Kate DiCamillo
4. MISS DAISY IS CRAZY by Dan Gutman

Juvenile Fiction Category
1. DOG SENSE by Sneed B. Collard III
2. DOUBLE IDENTY by Margaret Peterson Haddix
3. A CORNER OF THE UNIVERSE BY Ann M. Martin
4. GREGOR THE OVERLANDER by Suzanne Collins

Early-Primary Grades Non-Fiction
1. WORKSHOP by Andrew Clements
2. EGG IS QUIET by Dianna Aston
3. LET'S TRY IT OUT WITH TOWERS AND BRIDGES by Seymour Simon & Nicole Fauteux
4. BUGS ARE INSECTS by Anne Rockwell

Upper Grade Level Non-Fiction
1. SIXTEEN YEARS IN SIXTEEN SECONDS by Paula Yoo
2. HITLER YOUTH by Susan Campbell Bartoletti
3. OWEN & MZEE: THE TRUE STORY OF A REMARKABLE FRIENDSHIP by Craig Hatkoff
4. SHANGHAI MESSENGER by Andrea Cheng

2006 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. MOO WHO? by Margie Palatini
2. TOO MANY FROGS by Sandy Asher
3. WILD ABOUT BOOKS by Judy Sierra
4. BEAR SNORES ON by Kama Wilson

Intermediate Category
1. STAR IN THE STORM by Joan Hiatt Harlow
2. THE LEGEND OF SPUD MURPHY by Eoin Colfer
3. RUBY LU, BRAVE AND TRUE by Lenore Look
4. THE END OF THE BEGINNING by Avi

Juvenile Fiction Category
1. IDA B by Katherine Hannigan
2. THE CITY OF EMBER by Jeanne DuPrau
3. SEA OF TROLLS by Nancy Farmer
4. INKHEART by Cornelia Funke

Early-Primary Grades Non-Fiction
1. THE LIBRARIAN OF BASRA by Jeanette Winter
2. ACTUAL SIZE by Steve Jenkins
3. YOU'RE ON YOUR WAY TEDDY ROOSEVELT by Judith St. George
4. HOW ARE YOU PEELING? FOODS WITH MOODS by Joost Elffers and Saxton Freyman

Upper Grade Level Non-Fiction
1. P IS FOR PEACE GARDEN by Roxanne B. Salonen
2. THE VOICE THAT CHALLENGED A NATION by Russell Freedman
3. A PIG IN THE SPIGET by Richard Wilbur
4. THE REVENGE OF THE WHALE by Nathaniel Philbrick

2005 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. STORM IS COMING by Heather Tekavec
2. FAT CAT by Margaret Read MacDonald
3. DON'T LET THE PIGEON DRIVE THE BUS by Mo Willems
4. A FINE, FINE SCHOOL by Sharon Creech

Intermediate Category
1. JUDY MOODY WAS IN A MOOD, NOT A GOOD MOOD, A BAD MOOD by Megan McDonald
2. CAPP STREET CARNIVAL by Sandra Dutton
3. MINNIE & MOO AND THE SEVEN WONDERS OF THE WORLD by Denys Cazet
4. SPIDERWICK CHRONICLES: THE FIELD GUIDE by Tony DiTerlizzi

Juvenile Fiction Category
1. HOOT by Carl Hiaasen
2. ZACH'S LIE by Roland Smith
3. A YEAR DOWN YONDER by Richard Peck
4. BLIZZARD'S WAKE by Phyllis Reynolds Naylor

2004 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. SOUPERCHICKEN by Mary Jane and Herm Auch
2. THE NAME JAR by Yangsook Choi
3. BEDHEAD by Margie Palatini
4. STAND TALL, MOLLY LOU MELON by Patty Lovell
5. EPOSSUMONDAS by Coleen Salley

Juvenile Fiction Category
1. THE YEAR OF MISS AGNES by Kirkpatrick Hill
2. DEAR MRS. RYAN, YOU'RE RUINING MY LIFE by Jennifer B. Jones
3. SILENT TO THE BONE by E. L. Konigsburg
4. SURVIVING THE APPLEWHITES by Stephanie Tolan
5. ISLAND BOOK ONE: SHIPWRECK by Gordon Korman

2003 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. MRS. SPITZER'S GARDEN by Edith Pattou
2. STELLA LOUELLA'S RUNAWAY BOOK by Lisa Campbell Ernst
3. CLARA CATERPILLAR by Pamela Duncan Edwards
4. SOPHIE'S MASTERPIECE by Eileen Spinelli
5. ARMADILLO TATTLETALE by Helen Ketteman

Juvenile Fiction Category
1. THE GRADUATION OF JAKE MOON by Barbara Park
2. THE BAD BEGINNING by Lemony Snicket
3. NORY RYAN'S SONG by Patricia Reilly Giff
4. SKELETON MAN by Joseph Bruchac
5. PEEWEE'S TALE by Johanna Hurwitz

2002 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. BAD CASE OF THE STRIPES by David Shannon
2. BARK, GEORGE by Jules Feiffer
3. CLICK CLACK MOO by Doreen Cronin
4. HEDGIE'S SURPRISE by Jan Brett
5. WEMBERLY WORRIED by Kevin Henkes

Juvenile Fiction Category
1. TOUCHING SPIRIT BEAR by Ben Mikaelsen
2. BECAUSE OF WINN-DIXIE by Kate DiCamillo
3. I WAS A THIRD GRADE SPY by Mary Jane Auch
4. I'M SORRY ALMIRA ANN Jane Kurtz
5. THE CAPTAIN'S DOG; MY JOURNEY WITH THE LEWIS AND CLARK TRIBE by Roland Smith

2001 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. DON'T NEED FRIENDS by Carolyn Crimi
2. HORACE AND MORRIS BUT MOSTLY DOLORES by James Howe
3. GINGERBREAD BABY by Jan Brett
4. WOLF! by Becky Bloom
5. HOOWAY FOR WODNEY WAT by Helen Lester

Juvenile Fiction Category
1. BUD, NOT BUDDY by Christopher Paul Curtis
2. RIVER FRIENDLY RIVER WILD by Jane Kurtz
3. FRINDLE by Andrew Clements
4. JAKE'S ORPHAN by Peggy Brooke
5. LONG WAY FROM CHICAGO by Richard Peck

2000 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Thank You, Mr. Falker by Patricia Polacco
2. Cook-a-doodle-doo by Janet Stevens
3. Pete's a Pizza by William Steig
4. No, David by David Shannon
5. Parts by Tedd Arnold

Juvenile Fiction Category
1. Holes by Louis Sachar
2. Willows and Beyond by William Horwood
3. Petey by Ben Mikaelsen
4. Joey Pigza Swallowed the Key by Jack Gantos
5. Star of Luis by Marc Talbert<

1999 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. To Market, To Market by Anne Miranda
2. Mailing May by Michael Tunnel
3. Grandpa's Teeth by Rod Clement
4. Grandpa Toad's Secret by Keiko Kasza
5. Rumpelstiltskin's Daughter by Diane Stanley

Juvenile Fiction Category
1. Shiloh Season by Phyllis Reynolds Naylor
2. Wringer by Jerry Spinelli
3. Riding Freedom by Pam Munoz Ryan
4. Thunder Cave by Roland Smith
5. Gib Rides Home by Zilpha Keating Snyder

1998 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Lilly's Purple Plastic Purse Keven Henkes
2. Eggs Mark the Spot Mary Jane Auch
3. Casey in the Bath Cynthia DeFelice
4. Armadillo Rodeo Jan Brett
5. Baseball Saved us Ken Mochizuki

Juvenile Fiction Category
1. The Truth about Sacajawea Kenneth Thomasma
2. Kokopelli's Flute Will Hobbs
3. Rescue Josh Mcguire Ben Mikaelsen
4. Jip Katherine Paterson
5. Risky Assignment Judy Baer

1997 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Tops and Bottoms Janet Stevens
2. Heetunka's Harvest Jennifer Jones
3. The Library Dragon Carmen Deedy
4. Grandmother's Pigeon Louise Erdrich
5. If You're Not From the Prairie David Bouchard

Juvenile Fiction Category
1. The Watsons Go to Birmingham...1963 Chris Curtis
2. Mick Harte was Here Barbara Park
3. Stranded Ben Mikaelsen
4. Moose Tracks Mary Casanova
5. Beware the Ravens, Aunt Morbeli Joan Carris

1996 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Fire on the Mountain Jane Kurtz
2. Pigs Aplenty, Pigs Galore David McPhail
3. My Rotten Red-Headed Older Brother Patricia Polacco
4. Peach and Blue Susan Kilbourne
5. Dreamcatcher Audrey Osofsky

Juvenile Fiction Category
1. Crazy Lady Jane Leslie Conly
2. I Left My Sneakers in Dimension X Bruce Coville
3. Beethoven Lives Upstairs Barbara Nichol
4. Best School Year Ever Barbara Robinson
5. Jenna's Big Jump Faythe D. Thureen

1995 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Wild Christmas Reindeer Jan Brett
2. Rainbow Fish Marcus Pfister
3. Stellaluna Janell Cannon
4. Easter Egg Farm Mary Jane Auch
5. Seven Blind Mice Ed Young

Juvenile Fiction Category
1. Strider Beverly Cleary
2. The River Gary Paulsen
3. Blue Heron Avi
4. Jim Dandy Hadley Irwin
5. The Boggart Susan Cooper

1994 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Coyote Steals the Blanket: A Ute Tale Janet Stevens
2. Anansi Goes Fishing Eric Kimmel
3. Rough Face Girl Rafe Martin
4. Mother For Choco Keiko Kasza
5. The Stinky Cheese Man and Jon Scieszka
Other Fairly Stupid Tales

Juvenile Fiction Category
1. Shiloh Phyllis R. Naylor
2. Words of Stone Kevin Henkes
3. Attaboy, Sam! Lois Lowry
4. Original Freddie Ackerman Hadley Irwin
5. Morning Girl Michael Dorris

1993 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Chrysanthemum Kevin Henkes
2. The Day the Goose Got Loose Reeve Lindburgh
3. Four Dollars and Fifty Cents Eric Kimmel
4. If You Give a Moose A Muffin Laura Numeroff
5. The Signmaker's Assistant Tedd Arnold

Juvenile Fiction Category
1. The Burning Questions of Bingo Brown Betsy Byars
2. Fudge-a-Mania Judy Blume
3. Nekoma Creek Linda Crew
4. Totally Disgusting Bill Wallace
5. True Confessions of Charlotte Doyle Avi

1992 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. The Mitten Jan Brett
2. Scared Silly: A Halloween Treat James Howe
3. Pondlarker Fred Gwynne
4. Walter's Magic Wand Eric Houghton
5. Chicka Chicka Boom Boom Bill Martin Jr.

Juvenile Fiction Category
1. Addie's Dakota Winter Laurie Lawlor
2. 1 Am Leaper Annabel Johnson
3. Maniac Magee Jerry Spinelli
4. Soup's Hoop Robert N. Peck
5. The Dragon's Boy Jane Yolen

1991 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Barn Dance Bill Martin Jr.
2. Jimmy's Boa and the Big Splash Birthday Bash Trinka H. Noble
3. No Jumping on the Bed Tedd Arnold
4. Owl Moon Jane Yolen
5. The True Story of the Three Little Pigs Jon Scieszka

Juvenile Fiction Category
1. How to Fight a Girl Thomas Rockwell
2. Hurray for Ali Baba Bernstein Johana Hurwitz
3. Ma and Pa Dracula Ann M. Martin
4. Muggie Maggie Beverly Cleary
5. Red Dog Bill Wallace

1990 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Arthur's Loose Tooth Lillian Hoban
2. Heckedy Peg Audrey Wood
3. Max's Chocolate Chicken Rosemary Wells
4. Mortimer Robert Munsch
5. Song and Dance Man Karen Ackerman
6. The Napping House Audrey Wood
7. There's An Alligator Under My Bed Mercer Mayer
8. There's Something In My Attic Mercer Mayer
9. The Polar Express Chris Van Allsburg
10. King Bidgood's In the Bathtub Audrey Wood
11. Meanwhile Back At the Ranch Trinka H. Noble
12. The Relatives Came Cynthia Rylant

Juvenile Fiction Caeegory
1. Dogsong Gary Paulsen
2. Hatchet Gary Paulsen
3. Night of the Twisters Ivy Ruckman
4. Sarah, Plain, and Tall P. MacLachlan
5. Sixth Grade Sleep Over Eve Bunting
6. The Voyage of the Frog Gary Paulsen

1989 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. King Bidgood's in the Bathtub Audrey Wood
2. Heckedy Peb Audrey Wood
3. There's an Al!igator Under My Bed Mercer Mayer
4. Arthur's Teacher Trouble Marc Brown
5. Hey, Al Arthur Yorinks
6. Prehistoric Pinkerton Stephen Kellogg
7. The Relatives Came Cynthia Rylant
8. What Happened To Patrick's Dinosaur? Carol Carrick
9. Love You Forever Robert Munsch

Juvenile Fiction Category
1. Hatchet Gary PAulsen
2. Anastasia, Ask You Analyst Lois Lowry
3. Anastasia's Chosen Career Lois Lowry
4. On My Honor Marion D. Bauer
5. Return of the Indian Lynne Reid Banks

1988 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. Polar Express Chris Van Allsburg
2. Doctor De Soto William Steig
3. Miss Nelson Has a Field Day Harry Allard
4. The Very Busy Spider Eric Carle
5. Arthur's Halloween Marc Brown
6. Just Me and My Little Sister Mercer Mayer
7. Love You Forever Robert Munsch
8. Five Minutes Peace Jill Murphy
9. Merry Christmas, Amelia Bedelia Peggy Parish
10. To Bathe a Boa Imbione Kundra

Juvenile Fiction Category
1. Sarah, Plain, and Tall P. MacLachlan
2. Nothing's Fair in Fifth Grade B. DeClements
3. The Whipping Sid Fleischman
4. Sixth Grade Can Really Kill You B. DeClements
5. Sign of the Beaver Elizabeth Speare
6. Fables Arnold Lobel
7. Anastasia Again Lois Lowry
8. Spring and the Shadow Man Emily R. Johnson
9. Dear Mr. Henshaw Beverly Cleary
10. Ramona Quimby, Age 8 Beverly Cleary

1987 FLICKER TALE NOMINEES

Picture Book Category
1. We're In Big Trouble Blackboard Bear Martha Alexander
2. Arthur's Eyes Marc Brown
3. Where The Wild Things Are Maurice Sendak
4. Peace At Last Jill Murphy
5. Noah's Ark Peter Spier
6. May I Bring a Friend B. De Regniers
7. Tikki Tikki Tembo Arlene Mosel
8. The Day Jimmy's Boa Ate the Wash Trinka H. Noble
9. Max Rachel Isadora
10. Each Peach Pear Plum Allan Ahlberg

Juvenile Fiction Category
1. Bridge to Terabithia K. Paterson
2. Bunnicula James Howe
3. Dear Mr. Henshaw Beverly Cleary
4. Dicey's Song Cynthia Voight
5. Anastasia Krupnick Lois Lowry
6. Superfudge Judy Blume
7. Mrs. Frisby and the Rats of NIMH Robert C. O'Brien
8. A Wrinkle in Time Madeleine L'Engle
9. The Great Gilly Hopkins K. Paterson
10. From the Mixed Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler E.L. Konigsburg

1983 CHILDREN'S CHOICE NOMINEES

Younger Children
1. Stupids Step Out Harry Allard
2. Ramona Age 8 Beverly Cleary
3. E.T. (Storybook) W. Kotzwinle
4. Where the Wild Things Are Maurice Sendak
5. The Secret of NIMH Storybook Seymour Reit
6. The Dragon and the Mouse Steven Timm

Older Children
1. Blubber Judy Blume
2. Tiger Eyes Judy Blume
3. The Cat Who Ate My Gymsuit Paula Danziger
4. Island of the Blue Dolphins Scott O'Dell
5. Bridge to Terabithia K. Paterson
6. The Hobbit J. R. R. Tolkien

1980 CHILDREN'S CHOICE NOMINEES

1. Blubber Judy Blume
2. Tales of a Fourth Grade Nothing Judy Blume
3. Deadwood City E. Packard
4. Where the Red Fern Grows Wilson Rawls


NDLA Home Page  |  Current Flicker Tale Nominees  |  Flicker Tale History  |  Flicker Tale Past Winners